Novinářka Marie Woodhamsová peče štrůdl - Vídeň

 

Hudebník Tom Vašíček s Martinou Fialkovou - Vídeň

 

Výtvarnice Tamara Brabencová před kamerou - Vídeň

 

   Ohlasy a názory

 

    Festival České kořeny 10 let

Je to úžasné, co se vám povedlo. Dostat dohromady tolik skvělých lidí, vytvořit pestrý a působivý program a hlavně vše naplnit tak vlídnou atmosférou. Máte v sobě spoustu energie, takže je předpoklad, že připravíte zase něco krásného. Gratuluji k tomuto vašemu velkému dílu. 

Hanka Vítková (Česká republika)

 
Gratuluji ke skvělé, úspěšné akci!
Radim Horák, Venture club, Praha

 

Vrele diky vsem milym osobam, organizatorum, celemu filmovemu tymu a spolupracovnikum, vsem navstevnikum. starocechu a novocechu, zkratka vsem krasnym a fajnovym lidem, kteri spojili dohromady cele generace a vytvorili nove mosty porozumeni...

Michal Wittmann (Lucembursko)

 

Je stesti, ze ty filmy jsou a lide nejsou ztraceni navzdy.

Lucie Slavíková – Boucher (Francie, ředitelka spolku Českých škol bez hranic)

 

Muzu jenom pomyslne smeknout klobouk pred Vasi praci, snahou a usilim. Film z Belgie se mi velmi libil, clovek si zase uvedomi, kolik poctivych lidi a dricu zije kolem nas. A ze muzeme byt hrdi, ze se Cesi neztrati ani v cizine a ze tam naopak delaji cest sve rodne vlasti. Vase velka zasluha je, ze si jich vsimate a tim upozornujete, ze svet neni ztraceny a lidi zkazeni, jak se nas media dennodenne snazi prevedcit. Rozdavate svou praci respekt, radost a nadeji, vlastnosti ducha, prave dnes tak potrebne.

Anna Vadurová (Rakousko)

 

Věřím, že i v budoucnu budete mít úspěch, opravdu jsou to skvělé dokumenty. Teď mě mrzí, že jsem neměla možnost vidět všechny.

Martina Janoušková, studentka žurnalistiky UK Praha

 

Děkuju moc, nejen za to, že jsem mohla být tak trochu mezi Vámi, ale vůbec za celý nápad festivalu a jeho organizaci. Dál Vám a vůbec všem z Českých kořenů ovšem vřele fandím a budu se těšit na fotky i další zpravodajství!

Blanka Kubešová (Švýcarsko)

 

Obě akce (koncert a premiéra) se mi moc líbily, koncert byl zážitkem na celý život.

Jan Bock (Švýcarsko)

 

Mám velkou radost, že se celý festival vydařil - i naši kamarádi byli velice spokojeni. Ještě jednou díky za fotky i celý koncert. Je to pro mě vyznamenání být úvodníkem k přehlídce tak znamenité muziky.

Tom Vašíček (Vídeň, skladatel, jehož dílo bylo hráno na koncertě)

 

Za redakci Pražského Zvěstníku jsem se osobně zúčastnil koncertu na zahájení festivalu a promítání filmu o našich krajanech. Především velké poděkování organizátorům festivalu. Bylo to úžasné a je to zážitek na celý život.

Vladimír Feyfar (Česká republika)

 

Začátkem června t.r. připravují České kořeny mezinárodní festival, který přibližuje desetiletí jejich záslužné činnosti. Koncert, vernisáž obrazů, premiéra nového filmového dokumentu, přehlídka dalších dokumentů o českém exilu, které vznikly v uplynulých letech, a konečně i celá řada setkání s protagonisty těchto snímků připomene, co tvůrci tohoto projektu dosáhli. Už deset let mapují české exilové komunity ve světě. Vycházejí přitom z dlouhodobé spolupráce s krajanskými spolky i jednotlivými osobnostmi českého exilu v zahraničí. Jejich projekt se zaměřuje zejména na ty země, kam mířily velké vlny českého exilu po roce 1948 či 1968. Na jednotlivých příbězích exulantů ukazuje, jak dramatický byl často jejich odchod ze země v době komunistické totality a jak těžké překážky museli tito lidé překonat, aby se ve svém novém domově uplatnili. Většině z nich se to přitom povedlo mimořádně dobře. A právě tyto příběhy odvahy, vytrvalosti a vůle ukazuje projekt České kořeny ve svých filmových a televizních dokumentech. Dosud tak zachytil život českých exilových komunit ve Vídni, ve Švýcarsku, ve Švédsku, v kanadském Vancouveru a nejnověji v zemích Beneluxu. Tyto dokumenty nejen svou obsahovou stránkou, ale i svou výtvarnou úrovní a filmařskými kvalitami oslovily diváky České televize, návštěvníky krajanských festivalů i další diváky u nás i v zahraničí. České kořeny za deset let opravdu „zakořenily“ v krajanském světě, kde pojmy jako čest, odpovědnost, osobní nasazení, respekt a tolerance k druhým nejsou prázdnými slovy ani krátkodobými reklamními slogany. Činnost Českých kořenů a festival k 10. výročí jejich činnosti si tak podle mého názoru skutečně zaslouží uznání a podporu.

Milena Štráfeldová, Český rozhlas

   
    České kořeny ve Vancouveru
 
Ten váš film byl jedinečný. Udělali jste enormní práci... Nádherní lidé, nezvyklé a nádherné zážitky a osudy, ten film je prostě poklad…
Jindra a Eva Šípkovi, Stockholm
 
Musim se přidat k těm, co Vám vyjádřili uznání - dobrá práce, dobrá práce kamery i dobrá režie střihu. Na film se příjemně i jenom dívalo. Čišela z něho pohoda. A tak nějak to připadalo, že vlastně lidé, co utekli, snad ani problémy neměli. Už na ně zapomněli, jsou někde daleko za nimi...
Srdečně Věra Kohoutová, Toronto
 
České kořeny ve Vancouveru jsem viděl úplnou náhodou….Byl jsem z toho opravdu nadšený. Klobouk dolů, po dlouhé době jsem viděl v televizi něco opravdu zajímavého!!! Bravo.
Mikoláš Čech, Praha
 
Bylo to úžasné. Zájemci se ani nevešli do sálu, sešla jsem se s několika známými a Vašek Neckář s bratrem seděli vedle mne, velvyslanec Jelinek za mnou, byla jsem v nejlepší společnosti... Bylo to perfektně provedeno a človeku se až chtělo brečet…
Eva a Fanda, Praha
 
Tentokrát mi to vůbec nepřišlo jako příběhy z minulosti a o minulosti, ale bylo to jako sedět v obyváku u nějaký tety a nechat si vyprávět zásadní životní zkušenosti. Vlastně mi to přišlo poučné i bez ohledu na historické okolnosti, tak nějak lidsky. A ještě byli někteří (aktéři filmu) až třeskutě vtipní. Jak normálně do kina moc nechodím a na filmy nemám trpělivost, tak vancouverské kořeny budu doporučovat dál :-) … Ještě se mi to stále přemílá v hlavě - třeba co všechno lidi zvládnou, když se do něčeho opřou.
Pavlína Kroupová, Praha (jedna z mladých divaček)
 
Děkujeme za pozvání na premiéru Vašeho skvělého dokumentu České kořeny ve Vancouveru, ve kterém jsme mohli vidět a zavzpomínat i na naše kamarády z British Columbia. Především na Lenku Storzer a Prof. MUDr. Josefa Skálu, který nás před lety pozval na naše první velké turné mezi krajany do Kanady a USA. Film se nám velice líbil a určitě by si zasloužil, aby ho vidělo co nejvíce diváků v Čechách.
Václav a Jan Neckářovi
 
Nesmírně záslužný dokument… Vlastně úžasné setkání s plejádou milých lidí, na které tento stát, tento lid a tato země s odpuštěním … Objevem byl pro mne salónně elegantní a noblesní pan Drábek, rodina Duchkových, paní Jandová… prostě paráda. Bylo tam nabito, lidi to vesměs přijali s nadšením a dlouhým potleskem.
Vladimír Just, divadelní kritik, Praha
 
Příchodem do svobodného, nového světa prožili život a úspěchy, kterých by ve staré vlasti nikdy nedosáhli. ... Společnou výpovědí kanadských krajanů bylo také konstatování, že mají domovy dva. Ten, do kterého emigrovali, který je přijal a umožnil jim život ve svobodě a svůj původní, kde mají své kořeny, kam se rádi vrací a lásku k němu vštěpují i svým dětem. Kanada se mi zdá po zhlédnutí obou dílů jako země mimořádná, do které bych se ráda podívala. ... Po premiéře jsem odcházela okouzlená a s pocitem úcty ke všem, kteří ve filmu vystupují.
 
Anna Vaďurová, divadelní spolek Omladina, Vídeň

 

    Předchozí dokumenty

...Ze tří dosud natočených dokumentů působí ty vídeňské nejkompaktněji, což je samozřejmě mimo jiné dáno i jednotícím prostředím jediného města, navíc velmi krásného a „fotogenického“. ... Pokud by podobný dokument natáčela některá televizní produkce, vyslala by do Vídně početný štáb. To si ovšem Mezinárodní český klub nemůže dovolit, ale na výsledku to absolutně není znát. …Výsledek je navzdory skromným možnostem úžasný a to jak díky zjevně sehranému týmu, tak i výborné spolupráci všech oslovených krajanů.

Ivan Kott, Jonáš klub, Praha

 

…Na konferenci "Nová emigrace z České republiky po roce 1989 a návratová politika" jsem dostal nabídku shlédnout tematicky navazující dokumentární film "České kořeny ve Vídni". Vzhledem k tomu, že mojí náplní práce manažera sítě EURES ČR je podporovat pracovní mobilitu v Evropě, s potěšením jsem nabídku přijal s i několika kolegy. … A mohu s klidem říci, že aspoň v mém případě realita předčila očekávání. …Věřím, že pro ty, kteří našli odvahu poskytnout velmi upřímné rozhovory, nebylo vůbec lehké, vrátit se v čase zpět a svá rozhodnutí znovu komentovat a zhodnotit. Za jednu z nejotevřenějších výpovědí považuji polemiku otce rodiny, který nahlas přemítal o možnostech, který před něj a ostatní postavil komunistický režim. Neschválením vstupu ruských vojsk v roce 1968 ohrožoval nejen svoji kariéru, ale samozřejmě i vzdělání svých dětí. Pokud by vstup "podepsal kvůli budoucnosti svých dětí", možná by ho sžírala nejistota, zda to opravdu bylo pouze kvůli nim a ne částečně kvůli sobě samému. Proto se rozhodl emigrovat. …Nikdy nevíme, jak bychom se zachovali my sami. Proto bych rád doporučil snímek všem, zvláště pak mladým, kteří mají aspoň minimální zájem o historii a hlavně, chtějí se z ní poučit!

Miroslav Chytil, ekonom EURES, Praha  

 

Mnozí doma se možná ani nezamysleli nad těmi, kdo museli opustit svoji vlast a začít budovat nový život v nové zemi. Byli starou vlastí zapomenuti? Cyklus České kořeny vzbudil u mnoha Čechů v zahraničí nejen radost a nadšení, že se k nim obrátila pozornost z domova, ale i vlnu soudržnosti a euforie, že jsme součástí české komunity. A ve Švédském městě Norrköpingu dnes panuje názor, že ještě nikdo tomuto městu neudělal tak velkou reklamu v Česku jako právě film České kořeny ve Švédsku. Za to tvůrcům filmu vřelé díky!

Jaroslav Šonský, houslový virtuos a hudební manažer, Švédsko

 

Projekt České kořeny si mě získával postupně, přes počáteční pochybnosti tak říkajíc krok za krokem. ... Poté, co dokumentární snímky odvysílala ČT, mám konečně pocit, že splnily svoji úlohu a naděje, které do tohoto mimořádného počinu jeho tvůrci a všichni zúčastnění vkládali. Cyklus je neobyčejně silným a po všech stránkách zdařilým dokumentem nemalé ceny. Průřezem toho, jak žijeme my, Češi, kteří jsme odešli do světa za svobodou. Zrcadlí obyčejné osudy lidí, kteří se nestydí přiznat, jak těžké byly začátky a jak si domov navždycky neseme v srdci. Potěšilo mě, že právě takhle přijala naši výpověď i většina diváků doma. Ráda bych poděkovala jak tvůrcům filmu, celému autorskému týmu, který pracoval za velmi náročných finančních podmínek, i Českému dialogu, který se jako jediný v ČR věnuje krajanům ve světě tak, že zůstáváme stále v kontaktu s domovem.

Blanka Kubešová, spisovatelka, Švýcarsko

 

Váš film České kořeny ve Švýcarsku bol s veľkým úspechom premietnutý účastníkom zjazdu Zväzu spolkov Čechov a Slovákov vo Švajčiarsku v sobotu 9. apríla, k čomu Vám úprimne blahoželám. Môžem len závistlivo skonštatovať, že je škoda, že podobný projekt nedokázali pripraviť aj slovenskí filmoví tvorcovia o svojich rodákoch žijúcich tu, vo Švajčiarsku...

Andrej Hrico, Svaz českých a slovenských spolků ve Švýcarsku

 

... Potěšil mě především výběr osobností, šlo skutečně o obyčejné lidi a obyčejné osudy v nejlepším slova smyslu. Jako novinářka mám takové příběhy ráda, jsou vlastně dokonalým zrcadlením situací, mnohem více, než příběhy nějakým způsobem velmi výjimečné... Ocenila jsem, že se ústředním motivem dokumentu nestalo téma: „To jsme rádi, že jsme z té strašné země vypadli,“ ale každý poctivě přiznal, co mu odchod přinesl i o co ho ochudil. Dojímal mě jejich vztah k bývalému domovu i to, že ho nezatratili. Pro mě dokument měl ještě jedno vyznění: lidé, kteří odešli, vesměs naší zemi neudělali ostudu, ba přesně napak.

Marie Homolová, redaktorka MF DNES

 

... Za sebe osobně jako za jednoho z těch, kdo z Československa odešli kvůli komunistickému režimu, mohu říci, že jsem velmi rád, že se konečně někdo pustil do podobného projektu. O české emigraci toho již bylo napsáno dost, ale často jde o běžnému čtenáři nedostupné nebo spíše nezáživné odborné publikace, historické studie či odborné články - anebo naopak články či rozhovory zjednodušující i zkreslující. Dokumentárních filmů o zajímavých lidech, kteří odešli do zahraničí během totality, vzniklo, myslím, zatím velmi málo. A takové, jaké se podařilo natočit právě v tomto případě, snad žádné. ...

Jsem profesí filmový producent, vystudoval jsem pražskou FAMU a před emigrací v 1968 jsem pracoval jak v tvorbě krátkych filmů, tak ve Studiu Barrandov na celovečerních filmech. Moje posledni zaměstnáni před okupací bylo v Československe Televizi Praha ,kde jsem založil tvorbu reklam a byl šéfem produkce. Po okupaci jsem odejel do Anglie a v lednu 1969 jsem přijal nabídku kanadské televizni stanice CFTO v Torontě. Většinu svého dalšího profesního života jsem pracoval ve filmové produkci – pro nejrůznější kanadské televizní společnosti a později samostatně.
Mohu proto zodpovědně prohlásit, že oba díly Českých kořenů, které jsem viděl, jsou profesionálně odvedená práce na vysoké úrovni. Jsou obsahově zajímavé, přístupné každému divákovi mladší i starší generace a jsem přesvědčen, že se při sledování Českých kořenů žádný divák nenudí.
Jako člověk, který se po roce 1989 opět začal vracet do České republiky a sleduje zapomínání nebo dokonce neznalost mladších generací o tom, proč jsme odcházeli, jsem velmi potěšen, že se tvůrci z té mladší generace rozhodli pustit právě do tohoto projektu.

Lubomír Novotný, výkonný ředitel
Czech North American Chamber of Commerce & Culture Inc

 

... Bylo to filmařsky dokonalé, bezchybné a námětem neobyčejně zajímavé. Čekal jsem něco menšího a skromnějšího. Bylo to o 100 % lepší, než jsem očekával. Obsahově to bylo velmi zajímavé a vyvážené. Já jako divák jsem se ani chvíli nenudil. Vždy, když se objevila stmívačka, lekl jsem se, že bude konec filmu, ale v hloubi duše jsem si přál, aby to pokračovalo dál. Několikrát se mi to splnilo. Byl jsem velmi zaujat osudy emigrantů. Ten závěrečný sestřih krátkých zásadních promluv všech zůčastněných byl výborným vyvrcholením filmu a už neklamně naznačoval, že se blíží definitivní konec...Tento film by si zasloužil odvysílání v televizi na ČT 2 v hlavním vysílacím čase. Snad se vám to podaří.

RNDr. Vladimír Kotík

 

Děkuji realizátorům tohoto dokumentu za jejich iniciaivu. Domnívám se, že Švédsko coby místo "pilotního" filmu není náhoda. Naši krajané jsou tam totiž velmi aktivní a úspěšní, osobně bych mezi nimi jen s velkými obtížemi vybrala pouhých osm životních příběhů. Vždy bych měla pocit, že jsem někoho opomenula. Téměř všude, kam jsem ve Švédsku přijela, žil někdo z krajanů a často přispívali k úspěšným prezentačním akcím organizovaným ambasádou (dokonce i za polárním kruhem) i k celkovému pozitivnímu obrázku naší vlasti. Takže na otázku "Co víte o České republice?" mi leckde neodpověděli pouze obvyklými "Praha, pivo, lední hokej", ale přidali i jméno někoho, koho znali ze svého okolí a kdo přišel z ČR. Přeji i touto cestou našim krajanům ve Švédsku jen vše dobré!

JUDr. Marie Chatardová, bývalá velvyslankyně ČR ve Švédsku,
promluvila přímo na premiéře po promítnutí filmu

 

... Shlédl jsem dnes v Městské knihovně v Praze Váš dokument ... Rád Vám a Vašim spolupracovníkům k tomuto mimořádnému dílu z celého srdce upřímně blahopřeji. Jde o zdařile dramaturgicky, filmově a režijně odvedenou práci, což posuzuji nejen jako prostý a dojatý divák, ale také jako bývalý šéfdramaturg Televizních novin. Česká televize může jeho promítnutím znásobit jeho účinky na celou naši veřejnost a společnost, které se nedostávají informace o životě význačných krajanů ve světě v dostatečné míře. Život Čechů, kteří po srpnové okupaci v roce 1968 opustili naši vlast... je příkladem nejen velkého vlastenectví, ale také dokladem o neobyčejně velkém odhodlání a houževnaté práci...a výchově potomků v duchu úcty k českým národním hodnotám. Za to jim patří velké poděkování čs. kompetentních míst, uznání vynikajícím jednotlivcům a další podpora jejich záslužné činnosti. Tímto dokumentem - navíc s podmanivým hudebním doprovodem ... váš tým v mimořádně náročných finančních a časových podmínkách učinil pro zviditelnění České republiky neskonale záslužný čin. Věřím, že pro svou další činnost naleznete více pochopení.

Miroslav Sígl, dříve šéfdramaturg Televizních novin

Houslista Jaroslav Šonský s Martinou Fialkovou - Švédsko

 

Anna Křivanová a Rudolf Cainer s rodinou - Vídeň

 

Divadelníci Anna a Viktor Vaďurovi s Aerovkou - Vídeň

    .

   

Švédsko     Kanada     Švýcarsko     Rakousko     Lucembursko a Belgie